ucho
ucho Top50 ucho
endmenu

Agregator RSS

Czym jest RSS?


RSS to skrót od angielskiego Really Simple Syndication. Jest to format oparty o język xml służący do publikacji w sieci treści często się zmieniających. Za pomocą kanałów RSS, bo właśnie nazywają się dokumenty tworzone w tym formacie, przekazujemy czytelnikom nowości pojawiające się na serwisie, blogu, itp.
Poszczególne wpisy kanału RSS mogą zarówno być wstępem do dłuższego artykułu (zawierają wtedy do niego link). Jak i być niezależną całością.
Użytkownicy sieci mogą odczytywać zawartość kanałów za pomocą czytników RSS (osobne programy lub wtyczki do przeglądarek/programów pocztowych czy nawet czytniki on-line) pozostając na bieżąco z treścią na interesujących ich stronach.

Korzyści dla użytkowników top50.com.pl


Jako strona zrzeszająca dużą liczbę różnych stron związanych z tematyką gier postanowiliśmy uruchomić agregację kanałów RSS stron zarejestrowanych. Na stronie każdej gry będzie się wyświetlać kompletna zawartość jej kanału RSS, a najciekawsze wpisy z zarejestrowanych stron będą trafiały na listy news odpowiednio dla kategorii i całej strony. Z tych list oczywiście również będą tworzone feedy RSS.
Jako, że z takiego wyświetlania się dodatkowych informacji odnośnie stron zarejestrowanych płyną oczywiste dla tych stron korzyści, gorąco zachęcamy do zakładania kanałów RSS. Nowo założone kanały RSS będą wychwytywane okresowo za pomocą naszych skryptów, niemniej jednak można również zgłosić bezpośrednio do nas nowo utworzony kanał.

Specyfikacja RSS


Według specyfikacji RSS pola wymagane w kanale to:
<title> ... </title> Tytuł kanału
<link> ... </link> Link główny kanału (np. do działu nowości na stronie)
<description> ... </description> Opis kanału
Teoretycznie wewnątrz pola (zawierającego już konkretny wpis) wszystkie pola są opcjonalne, ale aby nasza agregacja miała sens prosimy o umieszczanie następujących pól (w podanych formatach):
<title> ... </title> Tytuł newsa (czysty tekst w stronie kodowej ISO-8859-2)
<link> ... </link> Link do artykułu
<description> ... </description> Opis (czysty tekst w kodowej ISO-8859-2)
<pubdate> ... </pubdate> Data publikacji (Fri, 10 Apr 2009 19:04:43 +0100)
Zgodnie ze specyfikacją RSS 2.0 w polach można używać tagów html, my jednak na potrzeby agregacji i tak je usuwamy.